Næsen viser aromaer af mokka og flødekaramel. Underliggende fornemmer man alkohol, tørrede figner og jordbærkompot. Flødekaramellen lugter mest af beskidte, toastede fade.
Paletten er fyldig med høj alkohol og en matchende sødme. Der er smæk på de saftige frugter, som får følgeskab af røde blomster og tørrede krydderurter. Afslutningen byder på bitter kakaopulver og tørstof. Paletten er egentlig fint opbygget med en solid struktur, men smagsbalancen fungerer ikke helt, da alkoholen og det bitre udtryk dominerer for meget.
Det er en udemærket danskervin, men man får ikke meget elegance og personlighed for pengene. Vinen forbedres dog gevaldigt på andendagen, hvor smørkaramellen er mere afdæmpet, og frem kommer den saftige frugt og tørstof.